STF10NM60N, N-MOSFET, 600V, 8A, TO220F
STMICROELECTRONICS - STF10NM60N - MOSFET, N CH, 600V, 8A, TO 220FP
MOSFET, N CH, 600V, 8A, TO 220FP
Transistor Polarity: N Channel
Continuous Drain Current Id: 8A
Drain Source Voltage Vds: 600V
On Resistance Rds(on): 0.57ohm
Rds(on) Test Voltage Vgs: 10V
Threshold Voltage Vgs: 4V
Power Dissipation Pd: 25W
Transistor Case Style: TO-220FP
No. of Pins: 3
Operating Temperature Max: 150°C
Operating Temperature Min: -55°C
Operating Temperature Range: -55°C to +150°C